Rozprawy doktorskie 2018- / dostęp ograniczony
Permanent URI for this collection
Prace doktorskie zamieszczone w tej kolekcji są dostępne wyłącznie w Archiwum Uniwersyteckim KUL, pod warunkiem, że autor udzielił KUL licencji na udostępnienie swojej rozprawy w siedzibie Archiwum. Zasady udostępniania określa: Regulamin udostępniania zasobu Archiwum Uniwersyteckiego KUL
Browse
Browsing Rozprawy doktorskie 2018- / dostęp ograniczony by browse.metadata.rights "Uznanie autorstwa 3.0 Polska"
Now showing 1 - 5 of 5
Results Per Page
Sort Options
- ItemKompetencje medialne nauczycieli religii archidiecezji lubelskiej w świetle dokumentów Kościoła i badań własnych. Studium z edukacji medialnej(2018-05-22) Szajda, AgnieszkaGłównym celem podjętym w rozprawie jest odpowiedź na pytanie: Jaki jest poziom kompetencji medialnych nauczycieli religii archidiecezji lubelskiej? Podstawową metodą służącą rozwiązaniu problemu głównego jest metoda paradygmatu analizy teologii pastoralnej Pierwszy rozdział podejmuje refleksję nad nauczaniem Kościoła dotyczącym formacji medialnej nauczycieli religii, a także nad potrzebami kształtowania kompetencji w zakresie wykorzystania nowych mediów w procesie katechetycznym. Analizie poddano także wydane w tym zakresie dokumenty instytucji UE i polskich instytucji oświatowych. Drugi i trzeci rozdział ukazują stan realizacji wskazań Kościoła dotyczący stopnia przygotowania nauczycieli religii do podjęcia formacji medialnej katechizowanych, w oparciu o przeprowadzone badania poziomu kompetencji medialnych. Wykorzystano w tym celu kwestionariusz ankiety przygotowany na podstawie „Katalogu kompetencji informacyjnych, medialnych i cyfrowych” opracowanego przez Fundację Nowoczesna Polska. W ostatnim rozdziale skoncentrowano się na ukazaniu perspektyw edukacyjno-formacyjnych wobec nauczycieli religii w obszarze badanych kompetencji oraz wskazano postulaty wobec osób odpowiedzialnych za ich formację podstawową i permanentną. Wyniki badań oraz postulaty zawarte w rozprawie mogą posłużyć do systemowego programowania doskonalenia nauczycieli religii na etapie edukacji podstawowej i ustawicznej w zakresie podnoszenia kompetencji medialnych w poszczególnych archidiecezjach, tworzenia autorskich programów i społecznych projektów edukacji medialnej inspirowanych nauczaniem Kościoła.
- ItemMetafizyka przyszłości. Teologia działania Boga według Johna Haughta(2020-06-16) Duszek, Kamil EdwardGłównym celem pracy była odpowiedź na pytanie: jak działa Bóg? Materiał źródłowy stanowiły zaś dzieła katolickiego teologa - Johna Haughta. "działanie Boga" jest terminem technicznym, odnoszącym się do relacji Bóg-świat. Na początku przedstawiony został współczesny kontekst zagadnienia. Wprowadziło to zarazem do oryginalnej koncepcji Haughta. Amerykański teolog uważa, że aby prawidłowo opisać działanie Boga, potrzebna jest perspektywa, którą nazywa "metafizyką przyszłości". W szerokim sensie termin ten oznacza ogólną antycypacyjną wizję rzeczywistości. Za jej czołowe hasło można uznać słowa : esse est advenire. W wąskim rozumieniu metafizyka przyszłości może być uznana za zbiór szczegółowych twierdzeń orzekających o naturze bytu i działaniu Boga. W drugim rozdziale pracy została dokonana ich rekonstrukcja. Za istotne uznano następujące tezy: 1. Bóg jako Absolutna Przyszłość; przychodzenie Boga; 3. zasada narratywna. Trzeci rozdział przedstawił konfrontację antycypacyjnej wizji Haughta z objawionym obrazem Boga. Analiza wykazała biblijną i dogmatyczną adekwatność omawianej propozycji. Ostatni rozdział zaprezentował zaś kenotyczny model działania Boga, opracowany dzięki wąsko rozumianej metafizyce przyszłości. Tym samym został zrealizowany główny cel pracy.
- ItemŚw. Paweł jako apostoł na podstawie dzieł św. Jana Chryzostoma(2018-09-28) Ivasivka, VolodymyrPowołanie do grona apostołów czy uczniów Chrystusa, a zatem stawanie się osobą, na której spoczywa bardzo odpowiedzialna misja świadczenia o miłości Boga do grzesznego człowieka oraz głoszenie Ewangelii wszelkiemu stworzeniu (por. Mk 16, 15), nie było darem zarezerwowanym jedynie dla wezwanych do kolegium Dwunastu lub należących do grupy siedemdziesięciu dwóch. Potwierdza to zmartwychwstały Syn Boży, który po swym wniebowstąpieniu, jako pierwszy „apostoł” (por. Hbr 3, 1b), nadal działał, troszcząc się o sukces misji apostolskiej, powołując również inne osoby, wśród których na szczególną uwagę zasługuje św. Paweł. Jak informują Dzieje Apostolskie oraz Pawłowa spuścizna epistolarna, jego zasługi w rozpowszechnianiu nauki Jezusa jest trudno przecenić. Z tym w pełni zgadza się wybitny Ojciec Kościoła Jan Chryzostom (ok. 350-407). Niniejsza dysertacja zebrała wyniki badań w obszarze tego właśnie zagadnienia. A więc w przekonaniu Antiocheńczyka Paweł był prawdziwym i świętym apostołem Chrystusa, co potwierdziły następujące, odkryte dzięki studium fakty: Chrystus, od którego uzyskał on wiedzę ewangeliczną bez jakiegokolwiek pośrednictwa, powołał go osobiście, Paweł swą kerygmą objął ogromne obszary ówczesnego Cesarstwa Rzymskiego, działał w absolutnie odmiennych środowiskach kulturowych, wśród nieustannych prześladowań i procesów sądowych, a także w trakcie głoszenia Ewangelii używał różnych środków i metod oraz prowadził głębokie życie duchowe, czego przypieczętowaniem stały się zdobyte cnoty i walka z wadami.
- ItemUrzeczywistnienie wartości odpowiedzialności przez młodzież szkolną jako czynnik warunkujący osiągnięcia edukacyjne. Studium teoretyczno-empiryczne(2022-06-30) Lis, IwonaCelem dysertacji jest analiza związków zależności pomiędzy urzeczywistnieniem wartości odpowiedzialności przez młodzież szkolną a jej osiągnięciami edukacyjnymi w świetle literatury, własnych badań empirycznych oraz przygotowanie teoretycznych i praktycznych wskazań dla nauczycieli celem stymulowania wartości odpowiedzialności. Praca mieści się w paradygmacie pozytywistycznym o charakterze ilościowym i jakościowym. W badaniach wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego oraz technikę swobodnych wypowiedzi badanych. Praca składa się z pięciu rozdziałów.
- ItemUwarunkowania postaw młodziezy z niedostosowaniem społecznym wobec osób z niepełnosprawnością ruchową(2022-07-04) Grabowska, MałgorzataNiniejsza rozprawa naukowa została zredagowana na temat "Uwarunkowania postaw młodzieży z niedostosowaniem społecznym wobec osób z niepełnosprawnością ruchową". Poruszane w niej kwestie dotyczyły problematyki wybranych uwarunkowań: osobowych, społecznych i rodzinnych, problematyki postaw oraz zachowań, jakie prezentowały osoby z niedostosowaniem społecznym wobec osób z niepełnosprawnością ruchową. W badaniach przeprowadzonych na potrzeby niniejszej pracy uczestniczyło 120 osób z niedostosowaniem społecznym, mieszkających w Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych. Do przeprowadzenia badań wykorzystano wystandaryzowane, głównie psychologiczne narzędzia badawcze. Ich szerszy opis został umieszczony w rozdziale 5 niniejszej pracy. Wyniki badań własnych pokazały, że hipoteza zerowa przyjęta w pracy, w której zakładano, iż związek pomiędzy osobowymi, społecznymi i rodzinnymi uwarunkowaniami funkcjonowania młodzieży z niedostosowaniem społecznym, a ich postawami wobec osób z niepełnosprawnością ruchową był silny i istotny statystycznie. Hipoteza ta potwierdziła się w badaniach własnych zatem tylko częściowo, ponieważ wyjaśnia ona tylko fragmentarycznie zagadnienia składające się na dany problem główny (patrz Schemat 3). Można więc wywnioskowywać, że na samoocenę niską, system wartości ostatecznych i instrumentalnych, nietrwałą jakość relacji rówieśniczych oraz retrospektywną ocenę postaw rodzicielskich ojca w wymiarze odrzucenie i brak respektowania autonomii dziecka oddziaływały negatywne postawy przejawiane przez młodzież z niedostosowaniem społecznym wobec osób z niepełnosprawnością ruchową. Natomiast nasilenie niedostosowania społecznego i retrospektywna ocena postaw rodzicielskich matki nie miały znaczenia w kształtowaniu się negatywnych postaw badanych osób wobec osób z niepełnosprawnością ruchową.