Rozprawy doktorskie / PhD Theses
Permanent URI for this community
Browse
Browsing Rozprawy doktorskie / PhD Theses by browse.metadata.rights "Uznanie autorstwa-Bez utworów zależnych 3.0 Polska"
Now showing 1 - 2 of 2
Results Per Page
Sort Options
- ItemDziecięctwo a niemowlęctwo duchowe. Studium porównawcze duchowości św. Teresy od Dzieciątka Jezus i sł. B. Leonii Nastał(2018-09-20) Brzozowska, UrszulaRozprawa doktorska stanowi porównanie dziecięctwa duchowego św. Teresy od Dzieciątka Jezus, francuskiej karmelitanki bosej (1873-1897), oraz niemowlęctwa duchowego służebnicy Bożej Leonii Nastał, polskiej zakonnicy ze Zgromadzenia Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Starej Wsi (1903-1940). Dwie postawy zostały porównane pod względem genezy, fundamentu i przejawów. Pierwszy rozdział przedstawia proces odkrycia każdej drogi oraz wpływające na nie czynniki, jak również opis i wyjaśnienie terminologii zastosowanej w odniesieniu do obu form duchowości. Drugi rozdział zawiera antropologiczne, trynitarne, chrystologiczne i mariologiczne podstawy dwóch doktryn. Ostatni rozdział wyznacza ich główne przejawy, takie jak pokora, zawierzenie i miłość. Końcowy paragraf każdego rozdziału służy jako podsumowujące porównanie dwóch dróg w odniesieniu do analizowanej kwestii. Zakończenie daje ogląd relacji zachodzącej między dwiema formami duchowości, które co do istoty są podobne pod względem rozpatrywanych aspektów. Zasadnicza różnica dotyczy obrazu mającego unaocznić obie drogi. Niemowlęctwo duchowe ukazuje większe uniżenie, zarazem jednak zawiera się w dziecięctwie duchowym jako zejście w jego głąb. Stąd zachodzi między nimi związek inkluzyjny.
- ItemEdukacja religijna w gimnazjum na podstawie założeń programowych katechezy Kościoła katolickiego w Polsce z 2010 roku w wybranych seriach podręczników(2020-03-18) Księżak, GrzegorzPraca składa się z czterech rozdziałów. W pierwszym rozdziale przedstawiono charakterystykę młodzieży gimnazjlnej w kontekscie edukacji religinej. Omówiono uwarunkowania psychologiczno-rozwojowe, pedagogiczno-aksjologiczne młodzieży gimnazjalnej, zagrożenia oraz kondycję religijno-moralną gimanzjalistów. W rozdziale drugim omówiono podstawy programowe edukacji religinej w gimanzjium. W rozdziale trzecim przedstawiono wymogi edukacyjne i dydaktyczno-metodyczne podręcznika do nauki religii dla klas I-III gimnazjum. W czwartym rozdziale dokonano analizy podręczników do nauki religii w aspekcie wychowania do wiary, modlitwy, liturgii i miłości. Skupiono się na trzech seriach podręczników, wydawnictwa radomskiego, poznańskiego i krakowskiego. Dokonano również oceny edukacji religijnej w gimanzjum.