Rozprawy doktorskie (WPPKiA)
Permanent URI for this collection
Browse
Browsing Rozprawy doktorskie (WPPKiA) by Issue Date
Now showing 1 - 20 of 73
Results Per Page
Sort Options
- ItemPrawne aspekty organizmów genetycznie modyfikowanych w Polsce(2018-10-02) Pyter, Krzysztof RomanTematem pracy są prawne aspekty GMO w Polsce. Analiza badań naukowych i przepisów prawnych dotyczących genetycznie modyfikowanych organizmów zarówno prawa UE, jak i polskiego, ma znaczenie dla postawionej tezy, zgodnie z którą obowiązujący w Polsce system regulacji prawnych dotyczący GMO należy uznać, w świetle dotychczasowych badań naukowych dotyczących inżynierii genetycznej, za rygorystyczny. Praca składa się z czterech rozdziałów.
- ItemPrawne aspekty działania Straży Granicznej w latach 1918-1939(2018-11-20) Księżopolska, UrszulaMyślą przewodnią dysertacji są cztery podstawowe problemy: proces kształtowania się granic państwa po odzyskaniu niepodległości w roku 1918; formowanie się i organizacja pierwszych korpusów granicznych; powstanie Straży Granicznej oraz stosunki bilateralne pomiędzy Polską a jej sąsiadami w zakresie ochrony pogranicza. Z tych to względów praca podzielona została na cztery rozdziały. Rozdział pierwszy ukazuje kształtowanie się granic odrodzonego państwa polskiego po stu dwudziestu trzech latach nieobecności na mapie Europy oraz problemy powstające z nowych podziałów Europy. Kolejny rozdział nawiązuje do genezy Straży Granicznej z jednoczesnym zwróceniem uwagi na formy ochrony granicy od narodzin państwa polskiego do września 1939 roku. Rozdział trzeci jest syntezą rozdziału pierwszego i drugiego mającym na celu zwrócenie uwagi na powstanie, struktury organizacyjne, obszar działania, zasób kadrowy i jego zadania, jak również na zadania wywiadowcze Straży Granicznej. Ostatni rozdział tej pracy to przedstawienie współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z sąsiadami w kwestii regulacji prawnej przekraczania granicy i obopólnych korzyści połączonych ze współpracą w zakresie ochrony pogranicza, środowiska i wymiany tranzytowej oraz gospodarczej.
- ItemPowstanie i rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której umowę zawarto przy użyciu wzorca umowy(2018-11-27) Kędzierski, Piotr JerzyRozprawa dotyczy powstania i rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której umowę zawarto przy użyciu wzorca umowy (spółka s-24). Jej przedmiotem jest ukazanie różnic występujących pomiędzy procesem powstania spółki s-24 i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której umowę zawarto metodą tradycyjną, a także ocena wpływu tych różnic na konstrukcję spółki s-24. W pracy postawiono następujące tezy: (1) spółkę s-24, wskutek specyficznego procesu i sposobu powstania oraz z uwagi na różnicujące cechy konstrukcyjne można uznać za normatywny podtyp spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, (2) czynności sądu w procesie rejestracji spółki s-24 są uzależnione od reguł postępowania wyznaczonych przez przepisy powszechnie obowiązującego prawa, a także w równym stopniu od możliwości technicznych systemu teleinformatycznego, który określa granice dopuszczalnych operacji na dokumentach tworzonych z jego pomocą, (3) spółka s-24 w praktyce spełnia częściowo odmienne cele i ma częściowo inne gospodarcze znaczenie, niż spółka, której umowę zawarto w sposób „tradycyjny”. Praca podzielona została na sześć rozdziałów. W pierwszym zaprezentowane zostały podstawowe zagadnienia z zakresu zjawiska informatyzacji prawa i informatyzacji prawa spółek w szczególności, a także omówiono zmiany legislacyjne, jakie przedsięwzięto w celu realizacji tego procesu. Drugi rozdział poświęcony został zawarciu umowy spółki s-24. Zawiera opracowanie zarówno zagadnień technicznych (związanych z funkcjonowaniem systemu teleinformatycznego), jak również materialno-prawnych (związanych z zawarciem umowy, jej charakterem, postacią i treścią). W rozdziale trzecim dokonano charakterystyki konstrukcji prawnej spółki s-24 na tle spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której umowę zawarto w sposób tradycyjny. W tym celu omówiono podstawowe instytucje prawne odnoszące się do spółki z o.o., jak również poruszono zagadnienia dotyczące formy ustrojowej oraz charakteru osobowo-kapitałowego spółki z o.o. i zweryfikowano, w jaki sposób zostały one uregulowane i jak funkcjonują w spółce s-24. Rozdział czwarty dotyczy możliwych zmian umowy spółki s-24, w szczególności takich, które nie powodują wyjścia z reżimu „spółki internetowej”. Zagadnienia dotyczące rejestracji spółki - postępowania rejestrowego oraz pozostałych czynności założycielskich - przedstawiono w rozdziale piątym. Ostatnia część pracy, ujęta w ramy rozdziału VI, stanowi prezentację wyników badań spraw rejestrowych dotyczących spółek s-24 prowadzonych przed Sądem Rejonowym Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
- ItemModele duszpasterstwa migrantów w Kościele katolickim w Szwajcarii na przykładzie kantonu Zurych(2018-12-11) Cząstkiewicz, ArturRozprawa doktorska podejmuje tematykę duszpasterstwa migrantów, prowadzonego w kantonie Zurych w Szwajcarii. Kościół zuryski z uwagi na swoje uwarunkowania historyczne i system polityczny demokracji bezpośredniej, posiada inną organizację struktur duszpasterskich i kościelnych. Dotyczy to także organizacji duszpasterstwa migrantów w kantonie Zurych, które podobnie jak i cały Kościół katolicki w kantonie, działa w ramach tak zwanego systemu dualnego. Wymagana jest tu współpraca kanonicznych struktur kościelnych z państwowymi szwajcarskimi strukturami wyznaniowymi. W każdym ze szwajcarskich kantonów sytuacja duszpastersko-prawna Kościoła wygląda inaczej. Podobnie różna jest w kantonach sytuacja duszpasterstwa migrantów. Dysertacja stanowi swoistego rodzaju próbę znalezienia odpowiedzi na istniejące w duszpasterstwie migrantów w Zurychu problemy, aby w przyszłości możliwe było zagwarantowanie duszpasterstwu obcojęzycznych katolików stabilności. Zaproponowane rozwiązania prawne są pomocą w optymalizacji prowadzenia duszpasterstwa migrantów w kantonie Zurych i mogą być źródłem inspiracji dla pracy wśród migrantów w kościele w Polsce.
- ItemRodzina rzymska na tle tytułu De secundis nuptiis z V rozdziału Kodeksu Justyniana(2019-01-22) Rehlis, TomaszPrezentowana dysertacja jest próbą rekonstrukcji organizacji i funkcjonowania rodziny rzymskiej taką, jaką jest przedstawiona w tle zagadnień tytułu „De secundis nuptiis” - „O powtórnym małżeństwie”. Dla łatwiejszego uchwycenia przemian, które dokonały się w rodzinie rzymskiej od jej archaicznych początków aż do pierwszych wieków po narodzeniu Chrystusa, została ona zaprezentowana w szerokim kontekście historycznym, z opisem, czym było rzymskie małżeństwo, które ją inicjowało, jakie były sposoby jego zawarcia, status męża, żony i zrodzonych z małżeństwa dzieci. Tego dotyczy pierwszy rozdział rozprawy. W kolejnej jej części przedstawiono sposoby rozwiązania małżeństwa i konsekwencje jego ustania w prawie rodzinnym i majątkowym. W ostatnim rozdziale zaprezentowano wymogi stawiane przy ewentualnym zawarciu powtórnego małżeństwa według norm prawa rzymskiego na tle nauczania Kościoła o jego nierozerwalności. Obraz rodziny rzymskiej, który wyłania się w toku prowadzonych badań jest bardzo ciekawy i złożony. Widać w nim stopniowe ograniczanie władzy ojca (patria potestas) na rzecz żony i dzieci, a także znaczące ograniczenie uprawnienia do rozwodu. To przemiany najważniejsze, ale nie jedyne. Nie sposób rozważać ich w oderwaniu od religii chrześcijańskiej, której zasady i idee znacząco wpłynęły w przeobrażeniach rzymskiej mentalności, a co za tym idzie, w podejściu do spraw małżeństwa i rodziny. Główna teza dysertacji opiera się na założeniu, że konsekwencje powtórnego małżeństwa w justyniańskim prawie rodzinnym i spadkowym były na tyle doniosłe, że znacząco wpłynęły one na funkcjonowanie rzymskiej rodziny w tamtym okresie, czego przedstawienie było fundamentalnym celem podejmowanych w rozprawie badań. Pozostałe hipotezy oscylują wokół pytań o możliwość zawarcia powtórnego małżeństwa oraz jego wymogi. Do rozprawy dołączono pierwsze polskie tłumaczenie tytułu „De secundis nuptiis” z V rozdziału Kodeksu Justyniana, dokonane przez jej autora.
- ItemObedience in the Various Forms of Consecrated Life(2019-02-26) Van Scott, Mary ElizabethObedience involves all aspects of the consecrated life. The manner in which it is practiced is influenced by the diversity of forms. This calls for academic analysis of what is essential to the universal nature of the sacred bond of obedience. It also calls for analysis of what is intrinsic to the authentic practice of obedience in each particular form. The essence of obedience is always the same but its practice cannot be uniform. The unique nature of each type of consecrated life shapes the way obedience will be lived and practiced. This dissertation is composed of 6 chapters: the concept of consecrated obedience (I), its privileged place among virtues and evangelical counsels; this chapter also presents the concept of “sacred bonds” and in-depth analysis of canon 601. Next is a history of the unfolding of consecrated life (II), an analysis of its current state (III and IV) and a discussion on its future development (VI). There is also an analysis of the sources of authority for consecrated life (V).
- ItemMediacja w świetle przepisów kodeksu postępowania cywilnego(2019-02-26) Dąbrowski, MarekTematem pracy doktorskiej jest mediacja w świetle przepisów kodeksu postępowania cywilnego. Analiza mediacji została jednak uzupełniona o akty prawne rangi ustawowej, w tym akty wykonawcze, które z uwagi na ich rozproszony charakter dopełniają kształt regulacji zawartej w kodeksie postępowania cywilnego. Uzasadnieniem dla dokonanego wyboru tematu pracy jest postępująca proceduralizacja mediacji, która wiąże się z koniecznością oceny sposobu jej uregulowania w wymiarze dogmatycznoprawnym oraz w kontekście praktycznych aspektów stosowania obowiązujących przepisów. Główna teza zakłada, że regulacja prawna mediacji, mimo licznych rozwiązań prawnych sprzyjających jej wykorzystaniu, wymaga dalszych zmian. Nie jest w pełni spójna i precyzyjna, a poziom regulacji jest niewystarczający. Ponadto istniejące regulacje prawne nie realizują w pełni celu wprowadzenia mediacji do kodeksu postępowania cywilnego, aby przepisy były proste i nieskomplikowane, ułatwiając dochodzenie roszczeń oraz skutecznie udzielając ochrony prawnej podmiotom korzystającym z mediacji. W pracy posłużono się metodą dogmatycznoprawną oraz prawnoporównawczą. Praca składa się z czterech rozdziałów. Pierwszy, dotyczący istoty mediacji. Drugi, analizujący instytucję mediatora. Trzeci, poświęcony regulacjom składającym się na wszczęcie mediacji oraz czwarty, związany z przebiegiem i skutkami mediacji.
- ItemDobór i szkolenie kadr samorządu terytorialnego w regulacjach prawa administracyjnego(2019-03-05) Kurzyp, JoannaPrzedmiotem rozprawy jest analiza prawnych aspektów doboru i szkolenia kadr administracji samorządowej oraz wskazanie regulacji z zakresu prawa administracyjnego, które należy zmienić lub doprecyzować, aby służyły zapewnieniu sprawnego i prawidłowego jej funkcjonowania. Kadry polskiej administracji samorządowej powinny cechować się zawodowością, bezstronnością i rzetelnością, aby z jednej strony zapewnić prawidłową realizację zadań publicznych, a z drugiej strony przemiany w nich zachodzące poprzez system szkoleń powinny być kompatybilne ze zmianami otoczenia administracji, m. in. zmianami legislacyjnymi i zmianami społecznymi. Postawionym celem badawczym rozprawy jest analiza dogmatyczna regulacji z zakresu prawa administracyjnego normujących dobór i szkolenie kadr administracji samorządowej w zakresie zapewnienia zawodowego, rzetelnego, bezstronnego wykonywania zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego. Natomiast podstawową tezą pracy jest stwierdzenie, że obowiązujące uregulowania prawne w przedmiocie doboru i szkolenia kadr administracji samorządowej nie stwarzają pełnej gwarancji zawodowego, rzetelnego i bezstronnego wykonywania zadań publicznych przez samorząd terytorialny. Praca ma charakter teoretyczny i została podzielona na cztery rozdziały. Przeprowadzona analiza przepisów prawnych w przedmiocie doboru i szkolenia kadr oraz analiza literatury i orzecznictwa w przedmiotowym zakresie pozwoliły na sformułowanie wniosków de lege ferenda.
- ItemAlternatywne metody rozwiązywania sporów budowlanych(2019-03-05) Bara, DamianCelem dysertacji jest analiza przepisów i literatury odnoszących się do alternatywnych metod rozwiązywania sporów (dalej ADR) w kontekście ich zastosowania do rozwiązywania sporów wynikłych na gruncie prawa budowlanego. Wynikiem pracy jest zweryfikowanie i potwierdzenie tez badawczych postawionych w niniejszej rozprawie doktorskiej. Rozprawa składa się ze wstępu, czterech rozdziałów wraz z podrozdziałami oraz zakończenia. Pierwszy rozdział ma charakter teoretyczny i został poświęcony zagadnieniom wstępnym dotyczącym ADR oraz prawa budowlanego. Kolejny rozdział dotyczy negocjacji, ze szczególnym uwzględnieniem negocjacji w sporach budowlanych. Trzeci rozdział w całości koncentruje się na instytucji mediacji. Omówiono regulację prawną z zakresu mediacji w Polsce, poruszono kwestię zastosowania mediacji w sporach budowlanych oraz kwestię mediacji w relacji do warunków kontraktowych FIDIC. Tematyka ostatniego rozdziału koncentruje się wokół instytucji arbitrażu, ze szczególnym uwzględnieniem jego zastosowania w kontekście rozwiązywania sporów powstałych w trakcie realizacji inwestycji budowlanej. Jako ostatnie zagadnienie przedmiotowego rozdziału odniesiono się do regulacji dotyczącej arbitrażu zawartej w Warunkach Kontraktowych FIDIC. Zakończenie stanowi podsumowanie rozważań przeprowadzonych w niniejszej dysertacji.
- ItemModel przeprowadzania kontroli przedsiębiorcy przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych(2019-04-02) Jurek, ŁukaszPierwszy rozdział poświęcony jest analizie roli ZUS jako organu kontrolującego przedsiębiorców. W rozdziale wskazuję jak historia ZUS, jego struktura organizacyjna i regulacje prawne wpływają na bieżące funkcjonowanie tej instytucji. W rozdziale drugim skupiam się na inspektorze kontroli, który jest odpowiedzialny za kontrolę płatnika składek. Analizuję przygotowanie inspektora kontroli do przeprowadzania czynności kontrolnych, procedury sprawdzania kwalifikacji, zasad, wyznaczania inspektora i jego statusu prawnego. W rozdziale trzecim analizuję przedsiębiorcę jako podmiot kontrolowany przez ZUS. Omawiam regulacje prawne i obowiązki przedsiębiorcy oraz obowiązki ubezpieczonych w trakcie czynności kontrolnych prowadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rozdział czwarty poświęcony jest określeniu zakresu kontroli przedsiębiorcy przez ZUS. Kontrola dotyczy zagadnień związanych z ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym, wyliczaniem składek i rozliczaniem świadczeń z zabezpieczenia społecznego. W rozdziale piątym poddano ocenie przebieg kontroli przedsiębiorcy przez ZUS. Koncentruje się na ustaleniach kontrolnych i dokumentowaniu ich w protokole kontroli. Ostateczna teza pracy wskazuje, że należy stworzyć nowy model kontroli przedsiębiorcy. Obecne przepisy są niespójne i nie pozwalają na osiągnięcie celów postępowania kontrolnego.
- ItemGodziwe utrzymanie prezbiterów diecezjalnych według Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku i polskiego ustawodawstwa partykularnego(2019-04-16) Lewandowski, PawełCel rozprawy stanowi analiza ustawodawstwa powszechnego i partykularnego w Polsce w przedmiocie prawa prezbiterów diecezjalnych do godziwego utrzymania. W dysertacji przyjęto tezę: Prawo do godziwego utrzymania jest zawarte w katalogu praw podstawowych należnych każdemu człowiekowi. Dlatego przysługuje ono również prezbiterom diecezjalnym, aby mogli właściwie wypełniać powołanie kapłańskie. Prawo to proklamował ustawodawca w kan. 281, a także unormował środki realizacji uprawnienia należnego prezbiterom diecezjalnym i zobowiązał ustawodawców partykularnych do jego doprecyzowania. W monografii poszukiwano odpowiedzi na pytania: jakie są podstawy prawa prezbiterów diecezjalnych do godziwego utrzymania; czy podstawy te mają charakter uprawniająco-zobowiązujący; co należy rozumieć przez ‘godziwe utrzymanie’; jakie elementy składają się na prawo do godziwego utrzymania; w jaki sposób prawo to jest realizowane; czy środki realizacji tego prawa wskazane przez ustawodawcę są wystarczające do zabezpieczenia godziwego utrzymania prezbiterów diecezjalnych; w jaki sposób prawo do godziwego utrzymania jest realizowane w polskim ustawodawstwie partykularnym, tj. czy środki jego realizacji znajdują praktyczne zastosowanie w Kościele w Polsce; czy system godziwego utrzymania prezbiterów diecezjalnych w Polsce jest jednolity i wystarczający?
- ItemRealizacja zasady dobra rodziny w polskich konstytucjach rodzinnych(2019-05-07) Koleśnikowicz, PawełDysertacja nt. „Realizacja zasady dobra rodziny w polskich konstytucjach rodzinnych” jest praca doktorską z zakresu prawa rodzinnego. Podstawowym problemem postawionym w pracy jest pytanie o konstrukcję prawną polskich konstytucji rodzinnych oraz zbadanie, czy realizują one, poprzez fakt zarówno swego istnienia, jak i postanowień, które w sobie zawierają, obecną w polskim systemie prawnym zasadę ochrony dobra rodziny. Praca składa się z czterech rozdziałów. Pierwszy został poświęcony ukazaniu dobra rodziny jako wartości pochodnej w przedsiębiorstwie rodzinnym. Drugi stanowi zarys sposobów ujęcia rodziny na gruncie prawnym oraz zakresu jej ochrony w systemie prawa międzynarodowego, ponadnarodowego, kanonicznego, a przede wszystkim krajowego. Rozdział trzeci to ukazanie rodziny jako „podmiotu” w polskich konstytucjach rodzinnych. Rodziny, która tworzy swoją konstytucję rodzinną, jak również swego rodzaju organy i instytucje mające służyć rodzinie i być dla niej wsparciem. Wreszcie rozdział czwarty to badanie, analiza i krytyczny opis postanowień zabezpieczających dobro rodziny pod względem organizacyjnym, osobowym i majątkowym, by finalnie móc udzielić odpowiedzi na zasadniczy problem badawczy dysertacji: czy funkcjonujące w krajowym obrocie prawnym konstytucje rodzinne przyczyniają się do realizacji zasady ochrony dobra rodziny?
- ItemZnovu prijatie laicizovaného klerika do klerického stavu. Historicko - právna štúdia(2019-06-18) Kohútek, MilošZákonodarca v kán. 293 KPK/83 ustanovil: „Klerik, ktorý stratil klerický stav, môže byť znova prijatý medzi klerikov iba reskriptom Apoštolskej Stolice”. Klerik, ktorý klerický stav a prijal laický stav a po rokoch si uvedomil toto svoje rozhodnutie a zvážil ho a vyhodnotil ako nesprávne, ktoré bolo urobené na základe jeho vlastného rozhodnutia a znova objavil svoju stratenú identitu - kňaza, a je v pozícii pokorného žiadateľa o milosť znovu prijatia do klerického stavu, Cirkev mu môže udeliť túto milosť. On si musí uvedomiť, že nemá právo na znovu prijatie do klerického stavu. Ak s pokorou žiada o túto milosť, Cirkev zváži všetky potrebné okolnosti a môže mu udeliť túto milosť. Cieľom práce je: priblíženie si problematiky opätovného návratu do klerického stavu v histórii Cirkvi na základe historicko-právnej analýzy dokumentov, ktoré vydala Cirkev v priebehu dejín; poukázanie na príčiny prečo odchádzajú kňazi z klerickej služby a následne aj z klerického stavu; analyzovať procedúru opätovného návratu do klerického stavu a pomôcť ordinárom a laicizovaným klerikom, ktorí sa nachádzajú v týchto ťažkých situáciách ako majú postupovať. Analýza procedúry je rozdelená na diecéznu fázu a fázu na Apoštolskej Stolici. V procedúre na diecéznej fáze si priblížime požiadavky na žiadosť o reskript čo všetko má obsahovať, stanovisko ordinára, ktorý hodlá žiadateľa inkardinovať. V procedúre na Apoštolskej Stolici si priblížime kompetenciu, ktoré dikastérium je kompetentné prijať žiadosť a riešiť ju.
- ItemWalor dokumentów świeckich w prawie kanonicznym i dokumentów kościelnych w polskim porządku prawnym(2019-06-19) Bałdyga, MarcinZasada autonomii i niezależności państwa i Kościoła, w obszarze systemu prawa państwowego i kanonicznego, odnosi skutek w postaci uznania przez każdą z tych społeczności własnych norm prawnych, a także możliwości rządzenia się nimi w swoim porządku. Podkreślić należy, iż nie przyczynia się to do zupełnego odosobnienia tych organizmów. Pomimo istnienia zasadniczych odmienności w obu porządkach prawnych wyraźnie widać ich wzajemne przenikanie się w pewnych płaszczyznach. Celem pracy było najpierw udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące rozumienia dokumentu w prawie kanonicznym oraz prawie polskim, funkcji dokumentu w obu systemach prawa, jego mocy dowodowej, a następnie analiza waloru wybranych dokumentów kościelnych na gruncie prawa polskiego i dokumentów świeckich w systemie prawa kanonicznego. Rozprawa została podzielona na cztery rozdziały. Pierwszy rozdział poświęcony został naturze dokumentu w prawie kanonicznym. Drugi rozdział dotyczy rozumienia dokumentu w polskim porządku prawnym. W trzecim rozdziale dysertacji ukazany został walor wybranych dokumentów użytecznych w związku z wykonywaniem funkcji publicznych Kościoła katolickiego w Polsce. W ostatnim, czwartym rozdziale, omówiony został charakter prawny wybranych dokumentów użytecznych w przestrzeni spraw własnych i działalności w sferze publicznej Kościoła katolickiego w Polsce.
- ItemVetitum w kanonicznych sprawach o nieważność małżeństwa(2019-06-24) Pawluk, ŁukaszPrawodawca kościelny w kanonie 1058 Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 r. deklaruje fundamentalną zasadę naturalnego prawa każdego człowieka do zawarcia małżeństwa (ius connubii). W tym samym jednak kanonie dodane zostało zastrzeżenie o tym, że niektórym osobom to uprawnienie może zostać ograniczone. Prawodawca kodeksowy stanowi wiele takich ograniczeń, a wśród najważniejszych są m.in. przeszkody małżeńskie, wady zgody małżeńskiej czy ograniczenia wynikające z formy kanonicznej. Tematem rozprawy doktorskiej jest jedno z takich ograniczeń, określane jako vetitum, czyli sądowy zakaz zawarcia nowego małżeństwa. Celem pracy pozostaje ukazanie instytucji sądowego vetitum oraz wskazanie na jego zasadnicze znaczenie w ochronie małżeństwa i osób pragnących je zawrzeć. Główną tezę rozprawy można określić w następujący sposób: ograniczenie naturalnych uprawnień nupturientów za pośrednictwem sądowego vetitum wynika z głębokiej troski Kościoła o świętość i godność sakramentalnego małżeństwa oraz dobro poszczególnych nupturientów i wspólnoty Kościoła. Ograniczenie więc ius connubii jest uzasadnione pragnieniem ochrony najważniejszych wartości. Podjęta problematyka w dysertacji została zaprezentowana w trzech rozdziałach, poprzedzonych wykazem skrótów, bibliografią oraz wstępem. W zakończeniu przedstawiono zasadnicze wnioski z przeprowadzonych badań oraz postulaty de lege lata i de lege ferenda.
- ItemKryteria i normy dotyczące zdrowia ograniczające przyjęcie święceń(2019-06-24) Dziuk, Piotr AndrzejDysertacja ukazuje wymóg posiadania odpowiedniego zdrowia jako jeden z istotnych przymiotów kandydatów do święceń, którego brak ogranicza dopuszczenie do tego sakramentu. Przedmiotem bdań jest analiza dokumentów papieży i dykasterii Kurii Rzymskiej dotyczących sakramentu święceń. Analiza ta pozwoliła udowodnić, że nadal istnieją trudności w ocenie zdatności kandydatów do święceń ze względu na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Wynikają one z pewnych nieścisłości czy braków dotyczących omawianego tematu jak również z faktu, że większość wypowiedzi Stolicy Apostolskiej dotyczy kandydatów do prezbiteratu. Zawarte w niniejszej pracy wnioski z przeprowadzonych badań stanowia próbę szczegółowej analizy i uporządkowania kryteriów oraz norm dotyczących zdrowia kandydatów do święceń. Wśród kwestii, będących przedmiotem niniejszej rozprawy doktorskiej, znajdują się zagadnienia dotyczące problemów zdrowotnych wymienionych w dokumentach poświęconych kandydatom do święceń oraz nieprawidłowości wynikające z przyczyn natury psychicznej, okaleczenia siebie i próby samobójczej. Zwrócono także uwagę na to, że kandydaci do święceń powinni wykazywać wyraźną męską tożsamość płciową oraz powinni osiągnąć odpowiednią dojrzałość uczuciową, aby w sposób świadomy i wolny wyrazili wolę przyjęcia święceń oraz podjęli posługę kościelną.
- ItemZakres kognicji sądu w postępowaniu wieczystoksięgowym(2019-10-08) Kowalik, Emil StefanZakres kognicji sądu wieczystoksięgowego jest kompromisem pomiędzy zapewnieniem szybkości i sprawności postępowania wieczystoksięgowego - z jednej strony - a prawdziwością wpisów w księdze wieczystej - z drugiej. Praca została podzielona na cztery rozdziały, Rozdział pierwszy poświęcony jest przede wszystkim zagadnieniu bezpieczeństwa prawnego i bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami. W drugim rozdziale wskazane zostały podstawowe instytucje ksiąg wieczystych oraz zasady ustrojowe i materialnoprawne ksiąg wieczystych istotne z punktu widzenia omawianego zagadnienia. Rozdział trzeci przedstawia pojęcie kognicji sądu wieczystoksięgowego oraz omawia proces dochodzenia sądu do ujawnienia zmiany stanu prawnego nieruchomości. Czwarty rozdział poświęcony jest aspektom proceduralnym związanym z kognicją sądu wieczystoksięgowego. Uznać należy, że sąd wieczystoksięgowy dysponuje niezbędnymi instrumentami prawnymi do ustalenia czy na podstawie dostępnego w postępowaniu wieczystoksięgowym materiału dowodowego nastąpiła zmiana stanu prawnego nieruchomości oraz czy nie istnieją znane mu przeszkody do jej ujawnienia w księdze wieczystej. Stąd też uzasadniona jest teza, przedstawiona w rozprawie, że ograniczona kognicja sądu wieczystoksięgowego stanowi rzeczywistą gwarancję bezpieczeństwa obrotu prawnego nieruchomościami.
- ItemSystem pomocy rodzinie z osobą niepełnosprawną w latach 2004-2018 w Polsce(2019-10-08) Kawka, PawełPraca doktorska koncentruje się na problematyce pomocy rodzinie z osobą niepełnosprawną. Celem niniejszej rozprawy jest analiza rozwiązań prawnych służących świadczeniu pomocy i wsparciu rodziny z osobą niepełnosprawną od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej do końca 2018 r., a także ocena skuteczności przyjętych rozwiązań. Przedmiotowa rozprawa składa się ze wstępu, czterech rozdziałów i zakończenia. W pierwszym rozdziale omówione zostaną podstawy prawne funkcjonowania polskiego modelu polityki społecznej w odniesieniu do rodziny z osobą niepełnosprawną. W rozdziale drugim wskazane zostaną podmioty odpowiedzialne za wsparcie rodziny. Sprecyzowany zostanie katalog podmiotów uprawnionych do pobierania świadczeń pomocowych. Dodatkowo rozdział ten będzie zawierał analizę zakresu zadań pomocy społecznej.W trzecim rozdziale sklasyfikowane zostaną świadczenia pomocowe należne rodzinie z osobą niepełnosprawną w ramach aktywizacji społecznej. W ostatnim czwartym rozdziale omówione zostaną przyczyny niewydolności rozwiązań praktycznych skierowanych na poprawę losu osób niepełnosprawnych i ich rodzin.
- ItemOchrona i obrona praw wiernego w kanonicznym prawie karnym(2019-10-08) Saternus, ArkadiuszWymierzanie kary w ramach systemu sprawiedliwości w Kościele powinno być połączone z troską o ochronę godności człowieka i zabezpieczenie jego podstawowych praw. Rozprawa została podzielona na cztery rozdziały. W pierwszym rozdziale wskazano na sposoby zabezpieczenia praw wiernego w systemie sprawiedliwości Kościoła. Uwzględniono okoliczności umożliwiające wymierzenie bądź deklarowanie kary dekretem pozasądowym oraz przedstawiono zasady procesu karnosądowego. Drugi rozdział rozprawy poświęcony jest stosowaniu środków duszpasterskich i pojednawczych oraz problematyce obecności adwokata. Trzeci rozdział rozprawy wskazuje na możliwość wniesienia środków odwoławczych w procesie karnosądowym, takich jak: apelacja, restitutio in integrum i skarga o nieważność wyroku. W rozdziale czwartym wskazano na środki prawne, jakie wierny może zastosować przeciw aktom wydanym przez organy administracji w procedurze karnoadministracyjnej, takie jak rekurs hierarchiczny, rekurs sądowo-administracyjny oraz rekurs o naprawienie szkody. Celem rozprawy jest uwrażliwienie na kwestie ochrony i obrony praw wiernego w kanonicznym prawie karnym. Opracowanie ukazuje w szerokim kontekście kwestię ochrony i obrony praw wiernego, podejmując problematykę zarówno procesu karnosądowego, jak i procedury karnoadministracyjnej, poszerzoną o kwestie związane z środkami pojednawczymi i obecnością adwokata w ramach omawianych procedur.
- ItemZasada kontradyktoryjnosci w systemie kanonicznego prawa procesowego(2019-10-08) Andrzejewski, MaciejRozprawa składa się z pięciu rozdziałów. Pierwszy rozdział niniejszej pracy ukazuje zagadnienia kontradyktoryjności jako zasady procesowej. Drugi rozdział przedstawia badania dotyczące zasady kontradyktoryjności w prawie kanonicznym na tle prawa polskiego. Trzeci rozdział niniejszej pracy został poświęcony uregulowaniu zasady kontradyktoryjności w kanonicznym procesie spornym oraz w niektórych kanonicznych procesach specjalnych. Rozdział czwarty dotyczy zakresu obowiązywania zasady kontradyktoryjności w kanonicznym procesie karnym. Rozdział piąty jest poświęcony analizie dogmatycznej zakresu obowiązywania zasady kontradyktoryjności w postępowaniu przez Najwyższym Trybunałem Sygnatury Apostolskiej Każdy rozdział zamykają uwagi podsumowujące, natomiast cała pracę wieńczy zakończenie, które zawiera zarówno wnioski wypływające z przeprowadzonej analizy, jak i propozycję rozwiązań normatywnych dla węzłowych problemów związanych z funkcjonowaniem zasady kontradyktoryjności.